Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale zapachy wpływają na to, jak się czujemy i myślimy. A to dlatego, że nasz zmysł węchu połączony jest z ciałem migdałowatym w mózgu, które jest odpowiedzialne za emocje. Przeczytaj artykuł o tym, jak olejki eteryczne wpływają na nasze samopoczucie.
Zapachy powodują, że czujemy się w określony sposób, przywołują także wspomnienia oraz pomagają podtrzymać dobry nastrój. Jeśli odczuwamy napięcie emocjonalne lub fizyczne, zapachy mogą także nam pomóc je zniwelować. Jak? Wystarczy użyć olejków eterycznych, które przywrócą wewnętrzną równowagę w sferze emocji.
Olejki eteryczne najszybciej wnikają bezpośrednio do mózgu podczas inhalacji. Kilka kropel dodanych do dyfuzora pomoże nam się zrelaksować i ujarzmić stres, który może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Głównym celem aromaterapii jest przywrócenie wewnętrznej równowagi oraz pobudzenie organizmu do uzdrowienia.
Jakie olejki na stres?
Odpowiednio dobrane olejki mogą uruchomić zdolności organizmu do samoleczenia się, a co za tym idzie – złagodzić dolegliwości, poprawić nastrój, usunąć napięcie z naszego ciała. Składniki olejków szybko wnikają do organizmu, przez co ich działanie jest niemal natychmiastowe.
- Olejki relaksujące, odprężające – pomogą nam się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, wypróbuj do tego olejek neroli, melisowy, różany, ylangowy lub bergamotowy.
- Olejki na poprawę nastroju – jeśli dopada nas chandra lub brakuje nam energii to najlepsze będą olejki pomarańczowy, mandarynkowy, cyprysowy, sandałowy lub geraniowy, które pobudzą nas do działania i poprawią humor.
- Olejki na bezsenność – przy kłopotach z zasypianiem zaleca się stosowanie olejku lawendowego, który słynie z właściwości uspokajających i łagodzących napięcie. Można także zastosować olejek z rumianku rzymskiego, mandarynkowego, majerankowego, melisowego oraz różanego.
- Olejki na ból głowy – mięta pieprzowa od wieków jest znana jako lek nie tylko na niestrawność, ale także łagodzi napięcie i bóle głowy.
- Olejki na PMS – na bolesne miesiączki warto użyć olejku lawendowego, który zmniejsza ból, uspokaja oraz łagodzi skurcze.
Jak działają olejki?
Olejki eteryczne zawierają linalol i beta-pinen – substancje chemiczne, które są dobrze znane ze swoich zdolności do niwelowania smutku i niepokoju. Oba składniki wpływają na pracę mózgu i aktywują neuroprzekaźniki, takie jak serotonina i dopamina. Lawenda i szałwia muszkatołowa zawierają duże ilości linalolu, z kolei cytryna, limonka i jodła biała mają więcej beta-pinenu.
Jak olejki eteryczne wpływają na emocje?
Zapach skoszonej trawy, świeżo zmielonej trawy czy zapach deszczu oddziaływują pozytywnie na nasze samopoczucie oraz przywołują miłe skojarzenia. Podobnie jest z aromatami olejków – mogą wpływać na nasz nastrój i emocje. Wiele kobiet gromadzi w sobie negatywne emocje, co powoduje napięcie i zmęczenie. Aromaterapia może nam pomóc w pozbyciu się toksycznych myśli lub emocji. Wystarczy odrobina kropel olejku, np. różanego, który pozytywnie wpływa na nastrój. Z kolei olejek geraniowy ma działania antydepresyjne, przywraca harmonię, pomaga zasnąć. Działanie uspokajające ma także oleje k ylang ylang, melisowy, z drzewa sandałowego. Wybierz swój ulubiony zapach, aby zrelaksować się i zapomnieć o problemach.
0 komentarzy