Używanie olejków eterycznych ma wiele zalet – pomagają nam się zrelaksować, uspokoić zszargane nerwy, zmotywować lub pomóc w drobnych dolegliwościach. Ale czy możemy zastosować olejki także na zwierzętach domowych?
Zwierzęta stały się integralną częścią naszego życia, a nasze domy nie byłyby takie same, gdyby ich zabrakło. Właściciele zwierząt robią wszystko, co w ich mocy, aby jak najdłużej były one zdrowe i szczęśliwe. A i nie jest zaskoczeniem, że zwierzęta domowe mogą znacznie poprawić jakość naszego życia.
Zmysł węchu u zwierząt
Zanim użyjemy olejków eterycznych w obecności zwierząt należy mieć na uwadze to, że psy i koty mają 200–300 milionów receptorów węchowych (ludzie mają tylko 5–6 milionów). Ich zmysł węchu jest bardzo czuły, a te zapachy, które są dla nas przyjemne, mogą się okazać drażniące dla naszych pupilów. Dlatego podczas używania dyfuzora pamiętaj o użyciu takiego na bazie wody i rozpylaj tylko 4–5 krople na raz na otwartej przestrzeni, gdzie zwierzę może opuścić pomieszczenie w razie potrzeby.
Obecnie nie ma zbyt wielu badań dotyczących reakcji zwierząt na podanie olejków, dlatego należy do tego podchodzić z dużą dozą ostrożności. Przed zastosowaniem olejków eterycznych koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, który zna twojego psa lub kota i ma wgląd do jego historii medycznej.
Zanim zastosujesz olejki eteryczne na zwierzętach domowych, weź pod uwagę kilka kwestii:
-
Koty nie są w stanie rozkładać związków fenolowych zawartych w olejkach eterycznych. Dlatego kotom nie należy podawać olejków eterycznych doustnie i należy dokładnie rozważyć ich zastosowanie miejscowe. Szczególnie należy unikać olejków o wysokiej zawartości fenolu i olejków cytrusowych. (m.in. olejki takie jak goździkowy, bazyliowy, oregano, tymiankowy, cynamonowy i kasja).
-
Ważną rolę odgrywa waga i wielkość każdego zwierzęcia. To, jak bardzo Twój zwierzak będzie wrażliwy na olejek, jest związane z jego rozmiarem lub wagą. Większe zwierzęta, takie jak niektóre psy i konie, wydają się dobrze reagować na miejscowe stosowanie. Nigdy nie używaj olejków eterycznych, gdy masz w domu młode szczenięta lub kocięta.
-
Jeśli wiadomo, że roślina jest toksyczna dla zwierzęcia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że olejek z niej też jest trujący. Na przykład eukaliptus jest toksyczny dla kotów, a co za tym idzie także olej z tej rośliny. Z tego samego powodu wiele kotów nie lubi zapachu cytrusów, ponieważ ich zjedzenie może być dla nich toksyczne. Nie wszystkie koty reagują na cytrusy, ale zawsze najlepiej jest zachować ostrożność i unikać stosowania olejków cytrusowych w obecności kotów.
Jak używać olejków na zwierzętach?
Zacznij od małych dawek i zawsze rozcieńczaj. Zachowaj przede wszystkim umiar. Jeśli masz zamiar używać olejku miejscowo po konsultacji z weterynarzem, trzymaj go na niewielkiej powierzchni sierści lub skóry, rozcieńcz mocno olejem bazowym (na 100 kropli bazy dodaj 1-2 kropel olejku eterycznego). Generalnie unikaj użytku wewnętrznego. Ze względu na brak badań nie zaleca się stosowania olejków doustnie dla zwierząt. Istnieją pewne badania dotyczące wewnętrznego stosowania olejów u koni, ale obecnie nie jest to zalecana praktyka.
Gdy używasz dyfuzora, pamiętaj, aby w pomieszczeniu była możliwość jego wentylacji (np. uchylenie okna). Nigdy nie zamykaj zwierzaka w ciasnej przestrzeni i zawsze daj mu możliwość wyjścia. Dyfuzor ustaw na najniższy tryb pracy i używaj go tylko przez kilka minut. Upewnij się także, że zwierzę nie ma dostępu do dyfuzora.
Jakie olejki eteryczne są najlepsze dla zwierząt?
Istnieje niewielka liczba badań dotyczących korzyści z aromaterapii dla psów i koni. Niektóre eksperymenty wykazały, że psy dobrze reagują na olejek lawendowy i rumiankowy. Po rozpyleniu zwierzęta były spokojniejsze i mniej szczekały. Podobne zachowania zaobserwowano u koni – po rozpyleniu lawendy były znacznie spokojniejsze, a poziom ich stresu był niski.
Ze względu na wrażliwość zwierząt na zapachy istnieje kilka olejków, których należy unikać w przypadku zwierząt domowych. Oczywiście zamiast tego możemy użyć innych olejków. Oto kilka sugestii:
-
Zamiast drzewa herbacianego (Melaleuca) użyj Geranium, Arborvitae, mirry (Myrrh) lub Cedarwood (drzewo cedrowe).
-
Zamiast Wintergreen użyj Copaiba, Frankincense lub doTERRA AromaTouch.
-
Zamiast Cassia użyj doTERRA On Guard, Oregano lub Thyme.
Warto także wykorzystać olejki do wsparcia układu pokarmowego zwierzaka, np. : doTERRA DigestZen, Ginger (imbir), Cardamon (kardamon), Fennel (koper włoski). Wsparcie immunologiczne dają olejki Rosemary (rozmaryn), Copaiba, doTERRA On Guard, Melissa (melisa). Wsparcie układu nerwowego zapewnią olejki Copaiba, Helichrysum (kocanka), Turmeric (kurkuma), Sandalwood (drzewo sandałowe), mieszanka doTERRA Balance.
*Pamiętaj, że informacje zawarte na tym blogu mają charakter informacyjny. Przed zastosowaniem olejków eterycznych skonsultuj się ze specjalistą od aromaterapii, a zwłaszcza zapytaj swojego lekarza, gdy jesteś w ciąży, bierzesz leki i chorujesz na choroby przewlekłe.
Zapraszam na mój fanpage oraz webinary: https://www.facebook.com/mojaaromaterapia
0 komentarzy