„Kropelkę? Dosłownie?” zalecenia dotyczące ilości

paź 11, 2018 | Blog, Produkty

Dość często spotykam się z pytaniami o to, jak używać olejków. Zawsze odpowiadam: „po kroplece”. Moim zdaniem, to jest podstawa – żeby zrozumieć, że olejki są bardzo skoncentrowane i należy ich używać z umiarem. W zamieszczonej poniżej tabeli, podane są konkretne wytyczne dotyczące ilości olejków przy każdym użyciu, jak i maksymalne dzienne dawki. Zachęcam, żeby potraktować je serio. Takie stosowanie pozwoli na czerpanie korzyści z olejków eterycznych bez narażenia się na doświadczenie niepożądanych efektów.

Tabela podzielona jest na dawkowanie dal dorosłych i dzieci. I ta kwestia jest bardzo ważna, gdyż organizmy dzieci są wrażliwsze.

Kolumna Optymalnie pokazuje ile olejku można użyć jednorazowo. Taka dawka może być stosowana co 4-6 godzin. Nie należy przekraczać ilości podanych w kolumnie Maksymalnie na dobę. Olejki można stosować zarówno w kapsułkach (wg podanych ilości) a także bez kapsułek – w wodzie, soku czy po prostu pod język. Jak widać nie ma ograniczeń dotyczących użycia olejków w dyfuzorze, chociaż zalecam umiar. Warto też wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia.

Te wytyczne są ogólne, dlatego należy zaczynać od jak najmniejszych ilości i ewentualnie zwiększać liczbę kropelek. Olejki doTERRA są bardzo skoncentrowane, więc naprawdę nie ma potrzeby zalewać się nimi 😉  Warto się obserwować i dopasowywać ilości do swoich reakcji,

Pamiętaj, że niezależnie od tego jaka formę użycia olejków eterycznych wybierzesz, one i tak dostają się do krwiobiegu (tak, tak, nawet wdychając olejki „wpuszczasz” je do swojego organizmu) i oddziałują na cały organizm. Olejki krążą wraz z krwią i wpływają na tkanki i komórki w całym ciele. W końcu docierają do wątroby, a tam enzymy rozkładają związki chemiczne na metabolity, które potem dalej krążą w ciele a następnie wydalane z moczem, przez skórę a także wydychane z powietrzem z płuc. Nasze organizmy mają ograniczone możliwości metabolizowania olejków eterycznych i dlatego nie należy przekraczać zalecanych ilości.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której wspomina dr Hill (specjalista doTERRA). Gdy przez dłuższy czas borykamy się z jakimiś dolegliwościami (np. mamy problemy z zaśnięciem), zazwyczaj gdy dowiemy się o możliwości uporania się z nimi, bardzo chętnie sięgamy po rozwiązanie. Może też pojawić się chęć do natężenia działań, korzystania z większą intensywnością… W przypadku olejków bardzo ważne jest, by tego nie robić. Należy zachować umiar i ostrożność. Systematycznie korzystać z ich wsparcia w podanych ilościach i dać sobie i organizmowi czas.

Jeśli chcesz zrobić swoją mieszankę w buteleczce typu roll-on, by mieć ją zawsze pod ręką, ta grafika może Ci się przydać:

 

 

 

 

 

 

Podane informacje zostały przetłumaczone ze strony: https://www.doterra.com/US/en/blog/science-safety-physiology-recommended-ideal-amounts

O MNIE

Nazywam się Ewelina Gałązka-Przybysz. Jako nastolatka wierzyłam, że można dobrze się bawić i jednocześnie zarabiać. Choć nie zawsze potrafiłam to nazwać, od zawsze czułam, że wartością nadrzędną dla mnie jest wolność

DARMOWE WARSZTATY

DOŁĄCZ DO NAS

ARCHIWUM

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This