Koper włoski, znany też jako fenkuł włoski lub koper słodki, to roślina, która ma wiele zastosowań, a jego charakterystyczny smak i aromat przypominają lukrecję. Olejek eteryczny z kopru przydaje się przy wielu dolegliwościach, można go także stosować w kuchni. Zachęcam do poznania tej wyjątkowej rośliny i jej właściwości.
Koper włoski jest wiecznie zieloną byliną pochodzącą z rejonu Morza Śródziemnego i obecnie jest zwykle uprawiany w przydomowych ogródkach. Znany ze swojego smaku i aromatu, koper włoski wytwarza pachnące kwiaty i liście, a z nasion kopru włoskiego pozyskuje się olejek eteryczny Fennel doTERRA. Ze względu na wyrazisty smak koper włoski od lat jest używany w świecie kulinarnym jako dodatek do potraw.
Zastosowanie kopru włoskiego w kuchni
Jednym z najczęstszych zastosowań kopru włoskiego jest kuchnia. Ze względu na silny, aromatyczny charakter olejek z kopru włoskiego może nadać pikantny, mocny smak wielu potrawom. Koper włoski świetnie komponuje się z dipami i sałatkami. Nawet niewielka ilość może nadać potrawie ostry, aromatyczny smak. Niektórzy dodają olejek z kopru włoskiego do kompotów, sosów (także słodkich, takich jak chutney), do warzyw, np. ogórków, ziemniaków, brokułów oraz do pieczonego mięsa i owoców morza. Koper włoski jest także wykorzystywany w kuchni indyjskiej. Pamiętaj, aby olejek stosować bardzo oszczędnie i nie przytłoczyć aromatem kopru całej potrawy.
Naturalnie słodki smak olejku eterycznego z kopru włoskiego może być przydatny, gdy staramy się unikać przetworzonego cukru i słodyczy. Kopru włoski zawiera substancje, które powodują, że jest on 13 razy słodszy niż cukier stołowy. Aby wykorzystać te zalety olejku z kopru włoskiego, wlej kroplę kopru włoskiego do wody lub zielonego soku, aby zwalczyć apetyt na słodycze.
Właściwości zdrowotne olejku z kopru
Olejek Fennel posiada liczne właściwości lecznicze, dlatego znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na różne dolegliwości, m.in. na wzdęcia i bóle brzucha. Herbatka z kopru jest podawana niemowlakom na kolkę. Także dorośli mogą spożywać koper włoski, aby poprawić trawienie. Wywar z kopru pobudza także laktację i łagodzi ból miesiączkowy. Olejek z kopru ma także działanie wykrztuśne i pomaga uporać się z kaszlem – można dodać kilka kropel do mleka z miodem, aby stworzyć naturalny środek wykrztuśny w schorzeniach dróg oddechowych. Olejek Fennel można wykorzystać także do inhalacji – wystarczy miska z gorącą wodą i kilka kropel olejku. Pochyl się nad naczyniem, przykryj ręcznikiem i wdychaj opary przez kilka minut (inhalacja nie powinna trwać więcej niż 15 minut).
Olejek Fennel na skupienie
Rozpylanie olejku eterycznego z kopru włoskiego może pomóc w skupieniu się podczas pracy umysłowej. Aby skorzystać z energetyzującego aromatu olejku z kopru włoskiego, wlej kilka kropel do dyfuzora i rozkoszuj się aromatem w domu lub biurze.
Stosowany miejscowo olejek z kopru włoskiego może działać uspokajająco i kojąco na wiele obszarów ciała, w tym na skórę. Wystarczy nałożyć rozcieńczony olejek z kopru włoskiego bezpośrednio na skórę nadgarstka i wdychać w razie potrzeby.
Z olejkiem Fennel dobrze komponują się olejki o nieco ostrych, pikantnych aromatach, np. cynamonowy, imbirowy, cytrusowe. Spróbuj stworzyć własną mieszankę, która pozwoli ci korzystać z dobrodziejstw kopru włoskiego.
Ostrzeżenie
Przy stosowaniu olejku z kopru możliwa jest wrażliwość skóry. Trzymaj olejek zawsze poza zasięgiem dzieci. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś pod opieką lekarza, skonsultuj się z lekarzem. Unikaj kontaktu z oczami, uszami wewnętrznymi i wrażliwymi obszarami. Herbatek z owocu kopru włoskiego nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie.
* Pamiętaj, że informacje zawarte na tym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny. Przed zastosowaniem olejków eterycznych skonsultuj się ze specjalistą od aromaterapii, a zwłaszcza zapytaj swojego lekarza, gdy jesteś w ciąży, bierzesz leki i chorujesz na choroby przewlekłe.
Zapraszam na mój fanpage oraz webinary: https://www.facebook.com/mojaaromaterapia
0 komentarzy