Czy olejki eteryczne są bezpieczne?

gru 28, 2020 | Blog

Wiele osób, które nie znają olejków eterycznych, często zastanawiają się, czy ich stosowanie jest bezpieczne. Otóż olejki eteryczne mają długą historię bezpiecznego i skutecznego stosowania, lecz użycie ich wymaga wiedzy i rozwagi.

Olejki eteryczne są bezpieczne, jeśli przestrzegasz zalecanych dawek i używasz ich w odpowiednich proporcjach. Należy pamiętać, że każda substancja, nawet naturalna, może stać się toksyczna, jeśli zostanie użyta w nieodpowiedniej dawce.

Jedną z głównych zalet jest to, że olejki eteryczne są bezpieczną alternatywą dla wielu produktów, które widzisz na półkach sklepów, które zawierają  szkodliwe substancje.

Jak bezpiecznie używać czystych olejków eterycznych?

Zanim użyjesz olejków eterycznych, wiedz, że nie wszystkie olejki są sobie równe. Zazwyczaj wysokiej jakości olejki eteryczne przechodzą rygorystyczne testy, aby upewnić się, że produkt jest bezpieczny w użyciu. Dlatego używaj tylko olejków eterycznych, które zostały starannie wyprodukowane i dokładnie przetestowane, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa olejków eterycznych

Oto podstawowe zasady bezpiecznego stosowania olejków eterycznych:

  • Zawsze czytaj etykiety. Zwróć uwagę na wszelkie ostrzeżenia na opakowaniu olejków eterycznych i stosuj się do zaleceń producenta.
  • Nie stosuj olejków do nosa, uszu, oczu, pękniętej skóry lub innych wrażliwych obszarów.
  • Rozcieńczaj oleje za pomocą oleju bazowego, np. kokosowego. Sugerowany współczynnik rozcieńczenia to jedna kropla olejku eterycznego na pięć kropli oleju bazowego. Zawsze rozcieńczaj olejek przy pierwszym użyciu, nakładaniu na wrażliwą skórę lub przy stosowaniu olejków eterycznych u dzieci.
  • Uważaj na słońce. Niektóre olejki eteryczne mogą stwarzać ryzyko nadwrażliwości na słońce, szczególnie olejki cytrusowe. Niektóre z tych olejków to bergamotka, zielona mandarynka, grejpfrut, cytryna, limonka, mandarynka, dzika pomarańcza i wszelkie mieszanki olejków eterycznych, które zawierają te olejki. Przed miejscowym nałożeniem olejku sprawdź na etykiecie wszelkie ostrzeżenia o wrażliwości na słońce. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego lub promieni UV przez co najmniej 12 godzin po zastosowaniu tych olejków na skórze (dotyczy to również łóżek do opalania).
  • Przechowywanie. Upewnij się, że przechowujesz olejki eteryczne poza zasięgiem dzieci. Postaraj się również, aby olejki nie były narażone na nadmierne światło lub ciepło, ponieważ może to znacząco zmienić właściwości chemiczne olejku eterycznego.
  • Porozmawiaj z lekarzem. Jeśli masz problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych. Tak samo w przypadku ciąży i karmienia piersią.

Wrażliwość na olejki eteryczne

Bezpieczne stosowanie olejków eterycznych różni się w zależności od osoby. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje osobiste potrzeby, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Na przykład niektórzy ludzie mają wrażliwą skórę, co oznacza po prostu, że będą musieli rozcieńczyć silniejsze olejki eteryczne. W niektórych przypadkach może być konieczne powstrzymanie się od stosowania określonego olejku eterycznego, jeśli powoduje on wrażliwość podczas jego stosowania. Jednak często można użyć mniejszej ilości oleju lub zmienić metodę aplikacji, aby uniknąć podrażnienia.

Czy olejki uczulają?

Reakcja alergiczna występuje, gdy organizm doświadcza nieprawidłowej reakcji immunologicznej po ekspozycji na cząsteczkę białka, która jest zazwyczaj nieszkodliwa. Olejki eteryczne z certyfikatem CPTG Pure Therapeutical Grade® składają się w całości ze związków aromatycznych występujących w naturze; nie zawierają żadnych cząsteczek białka, więc nie powodują reakcji alergicznych w taki sam sposób, jak na przykład orzeszki ziemne lub jajka.

Jednak u niektórych osób olejki eteryczne mogą wiązać się z białkami w skórze i tworzyć rodzaj cząsteczek, które organizm może rozpoznać jako alergen, wywołując reakcję alergiczną. Ten proces zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i ilość używanego oleju, indywidualny poziom białka danej osoby, a nawet genetyka.

Wrażliwość na olejek eteryczny może powodować reakcje skóry, układu pokarmowego, układu oddechowego i innych obszarów ciała.

Objawy wrażliwości/alergii na olejki eteryczne:

  • Ból, obrzęk lub tkliwość skóry
  • Podrażnienie skóry (takie jak swędzenie, wysypka lub pokrzywka)
  • Trudności w oddychaniu
  • Niestrawność

Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów wymienionych powyżej, ważne jest, aby natychmiast zaprzestać używania tego olejku eterycznego, aby nie pogorszyć reakcji.

W przypadku ciężkich reakcji, w razie potrzeby zasięgnij pomocy medycznej. doTERRA posiada system, który umożliwia zgłaszanie wszelkich działań niepożądanych, które możesz mieć. Aby zgłosić jakiekolwiek niepożądane reakcje, wystarczy skontaktować się z działem obsługi klienta doTERRA.

Źródło:  https://www.doterra.com/US/en/essential-oil-safety

O MNIE

Nazywam się Ewelina Gałązka-Przybysz. Jako nastolatka wierzyłam, że można dobrze się bawić i jednocześnie zarabiać. Choć nie zawsze potrafiłam to nazwać, od zawsze czułam, że wartością nadrzędną dla mnie jest wolność

DARMOWE WARSZTATY

DOŁĄCZ DO NAS

ARCHIWUM

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This