Emocje mamy wszyscy i to odróżnia nas od robotów. Każdy z nas jest inny i inaczej przeżywa emocje. Przyjemne emocje są teoretycznie łatwiejsze do odczuwania. Teoretycznie, bo czasem radość, beztroska czy spokój mogą być poza naszą strefa komfortu i wtedy trzeba się z nimi oswoić. Natomiast trudne emocje nie cieszą się dobrą opinią, ale mogą być bardzo użyteczne – mówią nam, że coś jest nie tak. I jeśli je odpowiednio wcześnie dostrzeżemy, możemy je wykorzystać i zadbać o siebie. Ignorowanie różnie się kończy.
Stosowanie olejków do regulowania emocji nie jest nowym pomysłem ani najnowszym trendem. Już w starożytności stosowano olejki w czasie ceremonii lub rytuałów religijnych. W Babilonii i Asyrii (starożytne państwa w Mezopotamii) palono kadzidłowiec w czasie ceremonii religijnych aby wywołać uczucia spokoju i odprężenia. Z kolei w starożytnym Rzymie wojownicy używali kopru włoskiego przed bitwami aby zachować odwagę i siłę. Ale tak naprawdę dopiero w latach 90 XX wieku zaczęto badać i udowadniać jak olejki wpływają na organizm człowieka.
Jak to działa?
Wiemy, że każdy olejek ma swój niepowtarzalny skład chemiczny i to właśni e ten skład określa, do czego najlepiej stosować dany olejek. Gdy wdychamy olejek, on trafia do nosa i do opuszki węchowej (która jest odpowiedzialna za wstępne przetwarzanie zapachów). Równocześnie w odpowiedzi na zapach pojawiają się emocje. A to dlatego, że system węchowy jest połączony z układem limbicznym (odpowiedzialny za regulację emocji oraz zapamiętywanie).
Zapach może nas zatrzymać, zainspirować, przekierować umysł na zupełnie inne tory, dodać energii, wzbudzić radość, przepędzić smutki. Ponieważ każdy z nas jest zupełnie inny i ma inne doświadczenia, to na każdego dany zapach będzie działał inaczej.
Czemu olejki?
- Są naturalnymi, bezpiecznymi substancjami, nie wywołają reakcji zagrażających Twojemu zdrowiu czy życiu, nie wpłyną na Twoje funkcje poznawcze.
- Działają szybko (przez to, że system węchowy jest bezpośrednio połączony z układem limbicznym). A po ok 20 minutach od użycia są już w całym organizmie.
- Są wygodne w użyciu – na uspokajającą pogawędkę z przyjaciółką czy ćwiczenia nie zawsze mamy warunki czy czas a olejki możemy zawsze przy sobie mieć.
- Olejki są bardzo skoncentrowane, więc już kropelka olejku może dodać energii lub ukoić nerwy w trudnej sytuacji. Przy tym są w pełni naturalne, nie zaburzają równowagi organizmu.
Jak używać?
W celu zadania o emocje najlepiej olejki wdychać. Możemy to robić na kilka sposobów:
- wdychać olejek prosto z buteleczki;
- rozetrzeć kroplę w dłoniach i wdychać aromat z dłoni;
- rozpylać w dyfuzorze;
- spryskać pościel przed snem;
- dodać do kąpieli (ważne, żeby nie dodawać olejków bezpośrednio do wody, najlepiej rozcieńczyć je z olejkiem nośnikowym, ja dodaję kilka kropel do garści sody na wannę);
- nałożyć bezpośrednio na skórę np. za uszami lub na nadgarstki (należy rozcieńczać z olejem nośnikowym, zwłaszcza jeśli korzystasz z mięty lub oregano).
Jaki olejek gdy…?
Jeśli chcesz sięga po olejki aby zapewnić sobie wsparcie emocjonalne, warto zapoznać się z podstawowym działaniem poszczególnych grup olejków:
- Olejki miętowe mają wysokie stężenie ketonów, które działają orzeźwiająco, energetyzująco i poprawiają nastrój.
- Olejki kwiatowe składają się głównie z monoterpenów, które tonizują i uspokajają.
- Olejki z drzew, ziół i traw zawierają terpeny i estry, które równoważą emocje.
- Olejki z przypraw korzennych zawierają fenole i rozgrzewają.
- W olejkach cytrusowych dominują monoterpeny i limonen, więc bardzo poprawiają nastrój.
Możesz korzystać z pojedynczych olejków lub mieszać je wedle uznania, ale możesz też korzystać z gotowych mieszanek, które zostały skomponowane przez specjalistów. Nie dość, że rewelacyjnie wspierają w różnych sytuacjach życiowych, to jeszcze przepięknie pachną. Z doświadczenia wiem, że dla każdej osoby inny zapach jest tym najpiękniejszym. Zazwyczaj pokrywa się to z dominującymi emocjami w danym momencie życia. Magia? Ja myślę, że nasze ciała same wiedzą, co im potrzebne. Musimy jedynie pozwolić im się prowadzić.
Poniżej przedstawiam składy mieszanek wraz z podpowiedziami kiedy po nie sięgać:
Gdy potrzebujesz odzyskać pewność siebie i przeciwdziałać zwątpieniu. Gdy masz wątpliwości czujesz frustrację mieszanka MOTIVATE pomoże rozpuścić negatywne myśli i pomoże znaleźć w sobie motywację, by się nie poddawać. Ta mieszanka wspiera uczucia pewności siebie i odwagi i wiary,
Mieszanka CHEER sprawdzi się, gdy potrzebujesz zastrzyku optymizmu i radości. Wspaniale wspiera, podnosi na duchu. W pochmurny dzień rozjaśni niebo nad Tobą.
Jeśli często odczuwasz złość i niechęć, czujesz się zdradzona/y, to warto wypróbować mieszankę FORGIVE aby odnaleźć spokój i przebaczyć a tym samym odczuć ulgę. Sprawdzi się także, gdy nie możemy uwolnić się od przeszłości, czujemy się winni lub wstydzimy wyborów lub działań z przeszłości, ta mieszanka może pomóc wybaczyć sobie i pogodzić z przeszłością. Odnowa przychodzi gdy się modlimy, medytujemy, rozmyślamy. Ta mieszanka z jednej strony zrównoważy emocje a z drugiej podniesie na duchu.
Gdy czujesz żal, smutek, rozczarowanie i potrzebujesz dużo wsparcia mieszanka CONSOLE pomoże odnaleźć nadzieję. Odpowiednia na momenty w życiu, gdy odczuwamy dużo trudnych emocji i tracimy wiarę, że będzie lepiej.
Mieszanka PASSION ożywia i rozgrzewa; pomaga ponownie rozpalić entuzjazm, pożegnać się z nudą; pomaga rozbudzić w sobie odwagę by realizować swoje marzenia. Wspiera kreatywność.
Gdy czujesz niepokój, martwisz się lub boisz mieszanka PEACE ukoi nerwy i uspokoi niespokojny umysł. Zapewni wsparcie, gdy potrzebujesz dodatkowej porcji otuchy. Przydatna dla osób, które mają tendencję do obsesyjnego planowania i ciągłego myślenia o przyszłości. Ta mieszanka pomaga odpuścić ciągłe tworzenie planów i znaleźć radość w byciu TU i TERAZ. Odpowiednia na chwile gdy się martwisz, gdy negatywne nastawienie nie chce Cię opuścić.
Wpis powstał z wykorzystaniem materiałów dostępnych w książce Essential oils for happy living (Rebecca Linder Hintze) oraz na stronie www.doterra.com
0 komentarzy