Emocje mamy wszyscy i to odróżnia nas od robotów. Każdy z nas jest inny i inaczej przeżywa emocje. Przyjemne emocje są teoretycznie łatwiejsze do odczuwania. Teoretycznie, bo czasem radość, beztroska czy spokój mogą być poza naszą strefa komfortu i wtedy trzeba się z nimi oswoić. Natomiast trudne emocje nie cieszą się dobrą opinią, ale mogą być bardzo użyteczne – mówią nam, że coś jest nie tak. I jeśli je odpowiednio wcześnie dostrzeżemy, możemy je wykorzystać i zadbać o siebie. Ignorowanie różnie się kończy.

Stosowanie olejków do regulowania emocji nie jest nowym pomysłem ani najnowszym trendem. Już w starożytności stosowano olejki w czasie ceremonii lub rytuałów religijnych. W Babilonii i Asyrii (starożytne państwa w Mezopotamii) palono kadzidłowiec w czasie ceremonii religijnych aby wywołać uczucia spokoju i odprężenia. Z kolei w starożytnym Rzymie wojownicy używali kopru włoskiego przed bitwami aby zachować odwagę i siłę. Ale tak naprawdę dopiero w latach 90 XX wieku zaczęto badać i udowadniać jak olejki wpływają na organizm człowieka.

Jak to działa?

Wiemy, że każdy olejek ma swój niepowtarzalny skład chemiczny i to właśni e ten skład określa, do czego najlepiej stosować dany olejek. Gdy wdychamy olejek, on trafia do nosa i do opuszki węchowej (która jest odpowiedzialna za wstępne przetwarzanie zapachów). Równocześnie w odpowiedzi na zapach pojawiają się emocje. A to dlatego, że system węchowy jest połączony z układem limbicznym (odpowiedzialny za regulację emocji oraz zapamiętywanie).

Zapach może nas zatrzymać, zainspirować, przekierować umysł na zupełnie inne tory, dodać energii, wzbudzić radość, przepędzić smutki. Ponieważ każdy z nas jest zupełnie inny i ma inne doświadczenia, to na każdego dany zapach będzie działał inaczej.

Czemu olejki?

 • Są naturalnymi, bezpiecznymi substancjami, nie wywołają reakcji zagrażających Twojemu zdrowiu czy życiu, nie wpłyną na Twoje funkcje poznawcze.
 • Działają szybko (przez to, że system węchowy jest bezpośrednio połączony z układem limbicznym). A po ok 20 minutach od użycia są już w całym organizmie.
 • Są wygodne w użyciu – na uspokajającą pogawędkę z przyjaciółką czy ćwiczenia nie zawsze mamy warunki czy czas a olejki możemy zawsze przy sobie mieć.
 • Olejki są bardzo skoncentrowane, więc już kropelka olejku może dodać energii lub ukoić nerwy w trudnej sytuacji. Przy tym są w pełni naturalne, nie zaburzają równowagi organizmu.

Jak używać?

W celu zadania o emocje najlepiej olejki wdychać. Możemy to robić na kilka sposobów:

 • wdychać olejek prosto z buteleczki;
 • rozetrzeć kroplę w dłoniach i wdychać aromat z dłoni;
 • rozpylać w dyfuzorze;
 • spryskać pościel przed snem;
 • dodać do kąpieli (ważne, żeby nie dodawać olejków bezpośrednio do wody, najlepiej rozcieńczyć je z olejkiem nośnikowym, ja dodaję kilka kropel do garści sody na wannę);
 • nałożyć bezpośrednio na skórę np. za uszami lub na nadgarstki (należy rozcieńczać z olejem nośnikowym, zwłaszcza jeśli korzystasz z mięty lub oregano).

Jaki olejek gdy…? 

Jeśli chcesz sięga po olejki aby zapewnić sobie wsparcie emocjonalne, warto zapoznać się z podstawowym działaniem poszczególnych grup olejków:

 • Olejki miętowe mają wysokie stężenie ketonów, które działają orzeźwiająco, energetyzująco i poprawiają nastrój.
 • Olejki kwiatowe składają się głównie z monoterpenów, które tonizują i uspokajają.
 • Olejki z drzew, ziół i traw zawierają terpeny i estry, które równoważą emocje.
 • Olejki z przypraw korzennych zawierają fenole i rozgrzewają.
 • W olejkach cytrusowych dominują monoterpeny i limonen, więc bardzo poprawiają nastrój.

Możesz korzystać z pojedynczych olejków lub mieszać je wedle uznania, ale możesz też korzystać z gotowych mieszanek, które zostały skomponowane przez specjalistów. Nie dość, że rewelacyjnie wspierają w różnych sytuacjach życiowych, to jeszcze przepięknie pachną. Z doświadczenia wiem, że dla każdej osoby inny zapach jest tym najpiękniejszym. Zazwyczaj pokrywa się to z dominującymi emocjami w danym momencie życia. Magia? Ja myślę, że nasze ciała same wiedzą, co im potrzebne. Musimy jedynie pozwolić im się prowadzić.

Poniżej przedstawiam składy mieszanek wraz z podpowiedziami  kiedy po nie sięgać:

Gdy potrzebujesz odzyskać pewność siebie i przeciwdziałać zwątpieniu. Gdy masz wątpliwości czujesz frustrację mieszanka MOTIVATE pomoże rozpuścić negatywne myśli i pomoże znaleźć w sobie motywację, by się nie poddawać. Ta mieszanka wspiera uczucia pewności siebie i odwagi i wiary,

Mieszanka CHEER  sprawdzi się, gdy potrzebujesz zastrzyku optymizmu i radości. Wspaniale wspiera, podnosi na duchu. W pochmurny dzień rozjaśni niebo nad Tobą.

Jeśli często odczuwasz złość i niechęć, czujesz się zdradzona/y, to warto wypróbować mieszankę FORGIVE aby odnaleźć spokój i przebaczyć a tym samym odczuć ulgę. Sprawdzi się także, gdy nie możemy uwolnić się od przeszłości, czujemy się winni lub wstydzimy wyborów lub działań z przeszłości, ta mieszanka może pomóc wybaczyć sobie i pogodzić z przeszłością. Odnowa przychodzi gdy się modlimy, medytujemy, rozmyślamy. Ta mieszanka z jednej strony zrównoważy emocje a z drugiej podniesie na duchu.

Gdy czujesz żal, smutek, rozczarowanie i potrzebujesz dużo wsparcia mieszanka CONSOLE pomoże odnaleźć nadzieję. Odpowiednia na momenty w życiu, gdy odczuwamy dużo trudnych emocji i tracimy wiarę, że będzie lepiej.

Mieszanka PASSION ożywia i rozgrzewa; pomaga ponownie rozpalić entuzjazm, pożegnać się z nudą; pomaga rozbudzić w sobie odwagę by realizować swoje marzenia. Wspiera kreatywność.

Gdy czujesz niepokój, martwisz się lub boisz mieszanka PEACE ukoi nerwy i uspokoi niespokojny umysł. Zapewni wsparcie, gdy potrzebujesz dodatkowej porcji otuchy. Przydatna dla osób, które mają tendencję do obsesyjnego planowania i ciągłego myślenia o przyszłości. Ta mieszanka pomaga odpuścić ciągłe tworzenie planów i znaleźć radość w byciu TU i TERAZ. Odpowiednia na chwile gdy się martwisz, gdy negatywne nastawienie nie chce Cię opuścić.

Wpis powstał z wykorzystaniem materiałów dostępnych w książce Essential oils for happy living (Rebecca Linder Hintze) oraz na stronie www.doterra.com

 

O MNIE

Nazywam się Ewelina Gałązka-Przybysz. Jako nastolatka wierzyłam, że można dobrze się bawić i jednocześnie zarabiać. Choć nie zawsze potrafiłam to nazwać, od zawsze czułam, że wartością nadrzędną dla mnie jest wolność

DARMOWE WARSZTATY

DOŁĄCZ DO NAS

ARCHIWUM

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This