Emocje mamy wszyscy i to odróżnia nas od robotów. Każdy z nas jest inny i inaczej przeżywa emocje. Przyjemne emocje są teoretycznie łatwiejsze do odczuwania. Teoretycznie, bo czasem radość, beztroska czy spokój mogą być poza naszą strefa komfortu i wtedy trzeba się z nimi oswoić. Natomiast trudne emocje nie cieszą się dobrą opinią, ale mogą być bardzo użyteczne – mówią nam, że coś jest nie tak. I jeśli je odpowiednio wcześnie dostrzeżemy, możemy je wykorzystać i zadbać o siebie. Ignorowanie różnie się kończy.

Stosowanie olejków do regulowania emocji nie jest nowym pomysłem ani najnowszym trendem. Już w starożytności stosowano olejki w czasie ceremonii lub rytuałów religijnych. W Babilonii i Asyrii (starożytne państwa w Mezopotamii) palono kadzidłowiec w czasie ceremonii religijnych aby wywołać uczucia spokoju i odprężenia. Z kolei w starożytnym Rzymie wojownicy używali kopru włoskiego przed bitwami aby zachować odwagę i siłę. Ale tak naprawdę dopiero w latach 90 XX wieku zaczęto badać i udowadniać jak olejki wpływają na organizm człowieka.

Jak to działa?

Wiemy, że każdy olejek ma swój niepowtarzalny skład chemiczny i to właśnie ten skład określa, do czego najlepiej stosować dany olejek. Gdy wdychamy olejek, on trafia do nosa i do opuszki węchowej (która jest odpowiedzialna za wstępne przetwarzanie zapachów). Równocześnie w odpowiedzi na zapach pojawiają się emocje. A to dlatego, że system węchowy jest połączony z układem limbicznym (odpowiedzialny za regulację emocji oraz zapamiętywanie).

Zapach może nas zatrzymać, zainspirować, przekierować umysł na zupełnie inne tory, dodać energii, wzbudzić radość, przepędzić smutki. Ponieważ każdy z nas jest zupełnie inny i ma inne doświadczenia, to na każdego dany zapach będzie działał inaczej.

Czemu olejki?

 • Są naturalnymi, bezpiecznymi substancjami, nie wywołają reakcji zagrażających Twojemu zdrowiu czy życiu, nie wpłyną na Twoje funkcje poznawcze.
 • Działają szybko (przez to, że system węchowy jest bezpośrednio połączony z układem limbicznym). A po ok 20 minutach od użycia są już w całym organizmie.
 • Są wygodne w użyciu – na uspokajającą pogawędkę z przyjaciółką czy ćwiczenia nie zawsze mamy warunki czy czas a olejki możemy zawsze przy sobie mieć.
 • Olejki są bardzo skoncentrowane, więc już kropelka olejku może dodać energii lub ukoić nerwy w trudnej sytuacji. Przy tym są w pełni naturalne, nie zaburzają równowagi organizmu.

Jak używać?

W celu zadania o emocje najlepiej olejki wdychać. Możemy to robić na kilka sposobów:

 • wdychać olejek prosto z buteleczki;
 • rozetrzeć kroplę w dłoniach i wdychać aromat z dłoni;
 • rozpylać w dyfuzorze;
 • spryskać pościel przed snem;
 • dodać do kąpieli (ważne, żeby nie dodawać olejków bezpośrednio do wody, najlepiej rozcieńczyć je z olejkiem nośnikowym, ja dodaję kilka kropel do garści sody na wannę);
 • nałożyć bezpośrednio na skórę np. za uszami lub na nadgarstki (należy rozcieńczać z olejem nośnikowym, zwłaszcza jeśli korzystasz z mięty lub oregano).

Jaki olejek gdy…? 

Jeśli chcesz sięga po olejki aby zapewnić sobie wsparcie emocjonalne, warto zapoznać się z podstawowym działaniem poszczególnych grup olejków:

 • Olejki miętowe mają wysokie stężenie ketonów, które działają orzeźwiająco, energetyzująco i poprawiają nastrój.
 • Olejki kwiatowe składają się głównie z monoterpenów, które tonizują i uspokajają.
 • Olejki z drzew, ziół i traw zawierają terpeny i estry, które równoważą emocje.
 • Olejki z przypraw korzennych zawierają fenole i rozgrzewają.
 • W olejkach cytrusowych dominują monoterpeny i limonen, więc bardzo poprawiają nastrój.

Możesz korzystać z pojedynczych olejków lub mieszać je wedle uznania, ale możesz też korzystać z gotowych mieszanek, które zostały skomponowane przez specjalistów. Nie dość, że rewelacyjnie wspierają w różnych sytuacjach życiowych, to jeszcze przepięknie pachną. Z doświadczenia wiem, że dla każdej osoby inny zapach jest tym najpiękniejszym. Zazwyczaj pokrywa się to z dominującymi emocjami w danym momencie życia. Magia? Ja myślę, że nasze ciała same wiedzą, co im potrzebne. Musimy jedynie pozwolić im się prowadzić.

Poniżej przedstawiam składy mieszanek wraz z podpowiedziami  kiedy po nie sięgać:

Gdy potrzebujesz odzyskać pewność siebie i przeciwdziałać zwątpieniu. Gdy masz wątpliwości czujesz frustrację mieszanka MOTIVATE pomoże rozpuścić negatywne myśli i pomoże znaleźć w sobie motywację, by się nie poddawać. Ta mieszanka wspiera uczucia pewności siebie i odwagi i wiary,

Mieszanka CHEER  sprawdzi się, gdy potrzebujesz zastrzyku optymizmu i radości. Wspaniale wspiera, podnosi na duchu. W pochmurny dzień rozjaśni niebo nad Tobą.

Jeśli często odczuwasz złość i niechęć, czujesz się zdradzona/y, to warto wypróbować mieszankę FORGIVE aby odnaleźć spokój i przebaczyć a tym samym odczuć ulgę. Sprawdzi się także, gdy nie możemy uwolnić się od przeszłości, czujemy się winni lub wstydzimy wyborów lub działań z przeszłości, ta mieszanka może pomóc wybaczyć sobie i pogodzić z przeszłością. Odnowa przychodzi gdy się modlimy, medytujemy, rozmyślamy. Ta mieszanka z jednej strony zrównoważy emocje a z drugiej podniesie na duchu.

Gdy czujesz żal, smutek, rozczarowanie i potrzebujesz dużo wsparcia mieszanka CONSOLE pomoże odnaleźć nadzieję. Odpowiednia na momenty w życiu, gdy odczuwamy dużo trudnych emocji i tracimy wiarę, że będzie lepiej.

Mieszanka PASSION ożywia i rozgrzewa; pomaga ponownie rozpalić entuzjazm, pożegnać się z nudą; pomaga rozbudzić w sobie odwagę by realizować swoje marzenia. Wspiera kreatywność.

Gdy czujesz niepokój, martwisz się lub boisz mieszanka PEACE ukoi nerwy i uspokoi niespokojny umysł. Zapewni wsparcie, gdy potrzebujesz dodatkowej porcji otuchy. Przydatna dla osób, które mają tendencję do obsesyjnego planowania i ciągłego myślenia o przyszłości. Ta mieszanka pomaga odpuścić ciągłe tworzenie planów i znaleźć radość w byciu TU i TERAZ. Odpowiednia na chwile gdy się martwisz, gdy negatywne nastawienie nie chce Cię opuścić.

Wpis powstał z wykorzystaniem materiałów dostępnych w książce Essential oils for happy living (Rebecca Linder Hintze) oraz na stronie www.doterra.com

 

O MNIE

Nazywam się Ewelina Gałązka-Przybysz. Jako nastolatka wierzyłam, że można dobrze się bawić i jednocześnie zarabiać. Choć nie zawsze potrafiłam to nazwać, od zawsze czułam, że wartością nadrzędną dla mnie jest wolność

DARMOWE WARSZTATY

DOŁĄCZ DO NAS

OBSERWUJ MNIE

This error message is only visible to WordPress admins
Error: There is no connected account for the user 7233246401.

ARCHIWUM

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This